Kolektory słoneczne to obecnie najtańsze w instalacji oraz eksploatacji źródło energii cieplnej. Dzięki procesom cieplnym zachodzącym w kolektorze, energia słoneczna zamieniana jest na energię grzewczą do ogrzewania ciepłej wody oraz wspomagania centralnego ogrzewania. W sferze ekologicznej znacząco ogranicza niską emisją pyłów, czym znacząco wpływa na jakość powietrza.

 

Kolektory słoneczne montuje się zazwyczaj na dachu, aczkolwiek dopuszczalne są inne miejsca montażu np. na ścianie budynku bądź na gruncie. Popularne solary połączone są z dolną wężownicą zasobnika ciepłej wody za pomocą połączeń elastycznych ze stali nierdzewnej. Całość instalacji napełniona jest płynem solarnym na bazie glikolu, dzięki czemu instalacja może funkcjonować w każdych warunkach cieplnych od upałów po – 35 stopniowe mrozy.

 

Kolektory słoneczne jest bardzo łatwo zainstalować, wymagają małej powierzchni na dachu. Ich zaletą jest bardzo długa żywotność, ok 25 lat użytkowania, a także minimalny pobór energii przez cały okres pracy. Inwestycja w kolektor poza oczywistymi oszczędnościami na paliwie daje niezwykłą wygodę i uwalnia użytkownika od codzienności palenia w kotłowni i zajmowania się tradycyjnym piecem.